خانه
بلاگ
حساب کاربری

جشن کریسمس رویایی؛ بهترین مقاصد سفر در کریسمس ۲۰۲۳!

جشن کریسمس رویایی؛ بهترین مقاصد سفر در کریسمس!

کریسمس بدون توجه به مذهب و مکان به یک جشنواره جهانی تبدیل شده است. کریسمس یک جشن سالانه برای بزرگداشت تولد عیسی مسیح است که عمدتاً در ۲۵ دسامبر هر سال برگزار می شود.  تقریباً در همه کشورهای جهان و میلیاردها نفر در سراسر جهان کریسمس را جشن می گیرند.  کریسمس هم یک جشن مذهبی و هم یک تعطیلات فرهنگی/سکولار است که نه تنها تولد مسیح بلکه بسیاری از سنت‌ های غیرمذهبی مانند هدیه دادن، تزئین کردن درختان، جمع شدن با عزیزان و مفاهیمی چون صلح و حسن نیت را در خود جای داده است. از اوایل قرن بیستم، کریسمس همچنین یک تعطیلات خانوادگی سکولار بوده است که توسط مسیحیان و غیر مسیحیان به طور یکسان برگزار می‌ شود. در این جشن، شخصیتی افسانه ای به نام بابا نوئل نقش محوری را ایفا می کند. کریسمس نامی است که بعدها رواج ‌پیدا کرد. نام قبلی Yule است که از واژه آلمانی jōl یا آنگلوساکسون geōl گرفته شده که به جشن انقلاب زمستانی اشاره دارد. اصطلاحات مربوطه در زبان‌ های دیگر مانند نویداد در اسپانیایی، Natale در ایتالیایی و نوئل در فرانسوی نیز احتمالاً همه نشان دهنده ولادت هستند. با توجه به اهمیت و گستردگی جشن کریسمس، اگرچه این مناسبت در اکثر کشورها جشن گرفته می شود، اما در برخی کشورها به شکلی رویایی اجرا شده و در روزهای منتهی به کریسمس، به مقصدی عالی برای سفر و بازدید تبدیل می شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا علاوه بر صحبت پیرامون کریسمس و تاریخچه آن، به معرفی کشورهایی که کریسمس را به بهترین شکل ممکن جشن می گیرند، بپردازیم.

تاریخچه جشن کریسمس

تاریخچه جشن کریسمس

برای بسیاری از افراد در سراسر جهان، کریسمس یکی از شگفت‌ انگیزترین زمان های سال است. تقریبا ۹۵% مسیحیان جهان و همچنین ۹۰% آمریکایی ها هر ساله جشن کریسمس را برگزار می کنند، بنابراین این تعطیلات به طور گسترده ای جشن گرفته می شود و بر سنت های بسیار محبوبی مانند تزئین خانه ها، نصب درخت کریسمس، پخت دسرهای مخصوص کریسمس، شرکت در مراسم کلیسا در شب کریسمس و تبادل هدایا متمرکز است. به طور رسمی و به احتمال زیاد، کریسمس به عنوان یک تعطیلات رسمی در حدود قرن چهارم شروع شد. شواهد تاریخی نشان می دهند که زمستان همیشه زمان جشن بوده است حتی پیش از تولد عیسی مسیح. این به این دلیل است که بسیاری از مردم در زمستان شادی می کردند چرا که معتقد بودند زمستان بد و سختی را پشت سر گذاشته و اکنون روزهای طولانی تر همراه با تابش نور خورشید را تجربه خواهند کرد. هنگامی که مسیحیت برای اولین بار شناخته شد، کریسمس به عنوان تولد عیسی مسیح تعیین نشد و بلکه عید پاک جشن اصلی بود. کتاب مقدس حتی تاریخ تولد خاصی را برای عیسی ذکر نکرده است، اما تصور می‌ شود که این رویداد در ۶ ژانویه رخ داده است، نه ۲۵ دسامبر. همه اینها در قرن چهارم تغییر کرد، زمانی که پاپ ژولیوس اول، ۲۵ دسامبر را به عنوان تاریخ رسمی که مسیحیان تولد عیسی را جشن می گرفتند، انتخاب کرد. دلایل این تغییر هنوز مورد بحث است، اما امروزه باور عمومی پذیرفته شده این است که ۲۵ دسامبر برای افزایش احتمال پذیرفتن این جشن توسط مسیحیان در سراسر جهان به دلیل سنت های بت پرستی که قبلاً در آن زمان جشن گرفته می شد، انتخاب شد. در سال ۴۳۲ میلادی رسم و رسوم کریسمس به مصر نیز رسید و در قرون وسطی، این جشن در سراسر جهان برگزار شد و رفته رفته جایگزین جشن های بت پرستی شد. میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر و در ۶ ژانویه نیز عید پاک جشن گرفته می شود. (بازه زمانی بین هر دو تاریخ به عنوان ۱۲ روز کریسمس شناخته می شود.) در قرن هفدهم، اصلاحات مذهبی سرعت بیشتری اتفاق افتاده و بر نحوه جشن کریسمس تأثیر گذاشت. اولیور کرامول و پیوریتان ها کریسمس را لغو کردند و تا زمانی که چارلز دوم به تاج و تخت بازگشت، جشن و مراسم کریسمس بازنگشت. امروزه نیز، در حالی که اکثر مسیحیان تولد عیسی مسیح را در ۲۴ دسامبر (شب کریسمس) و یا ۲۵ دسامبر (روز کریسمس) جشن می‌ گیرند، این تاریخ‌ ها مورد توافق جهانی نیستند. این به این دلیل است که فرقه های مسیحی از دو تقویم متفاوت پیروی می کنند. کاتولیک‌ ها، پروتستان ‌ها و بیشتر کشورهای سکولار، همگی از تقویم مدرن گریگوری پیروی می‌ کنند که توسط پاپ گریگوری سیزدهم در سال ۱۵۸۲ معرفی شده و کریسمس را در روزهای ۲۴ تا ۲۵ دسامبر قرار می‌ دهد. با این حال، بسیاری از کلیساهای ارتدکس، به ویژه در کشورهای اسلاو و “ستان” اروپای شرقی و آسیای غربی، از تقویم قدیمی جولیانی پیروی می کنند که در ۴۶ سال پیش از میلاد توسط امپراتور روم ژولیوس سزار تاسیس شده است. تقویم جولیان در حال حاضر ۱۳ روز از تقویم میلادی عقب است، بنابراین ۲۵ دسامبر (شب کریسمس) ۱۳ روز بعد، در روزی که بقیه جهان به عنوان ۶ ژانویه می شناسند، و روز کریسمس در ۷ ژانویه برگزار می شود.

کدام کشورها کریسمس را جشن میگیرند؟

کدام کشورها کریسمس را جشن میگیرند؟

همان طور که گفته شد، به دلیل پراکندگی مسیحیان در سراسر جهان، این جشن در اغلب کشورهای جهان جشن گرفته می شود. جشن های کریسمس در سراسر جهان بسیار متفاوت است. بدیهی است که مذهب بزرگترین عامل این تمایز است، چرا که این تعطیلات برای مسیحیان که معتقدند عیسی مسیح ناجی معنوی آنهاست، اهمیت بسیار بیشتری دارد تا برای کسانی که آن را به عنوان زمانی که بابانوئل از آن ها بازدید می کند، می دانند. علی رغم وجود تفاوت هایی در برخی مسائل، بسیاری از موضوعات و مراسمات مربوط به کریسمس تقریباً جهانی هستند. مراسماتی مانند تزئین درخت کاج، پختن غذاها و دسرهای مخصوص، دور هم جمع شدن و گذراندن وقت برای جشن گرفتن با عزیزان، دریافت و اهدای هدایا و غیره که جزئیات آن ها می تواند از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. به عنوان مثال، در برخی کشورها، هدایای شب کریسمس در جوراب های کودکان قرار گرفته و در برخی کشورهای دیگر در کفش ها یا بالش ها قرار داده می شوند. علاوه بر این، هدایا ممکن است در زمان‌ های مختلفی از تاریخ ۶ دسامبر تا ۷ ژانویه، توسط هر کسی از بابانوئل ریش‌ سفید و قرمزپوش در آمریکا یا کرامپوس در بسیاری از کشورهای اروپایی اهدا شوند. درختان کریسمس نیز می توانند ظاهر و رویکرد مختلفی داشته باشند. بسیاری از آنها درخت کاج سبز مخروطی شکلی هستند، اما ممکن است با چیزهای مختلفی مانتد چراغ های برقی و ریسه های رنگی، شمع، روبان، آب نبات و موارد دیگر تزئین شوند. بابا نوئل شخصیتی تاریخی و داستانی است که در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی بسیار محبوب می باشد. این شخصیت یکی از اصلی ترین و بارزترین نمادهای جشن کریسمس شناخته می شود. درخت کریسمس که از درخت همیشه سبز کاج انتخاب می شود نیز نماد دیگری از کریسمس است که از زمان‌های قدیم از متعلقات اصلی آن به حساب می آمد. بنابراین، با توجه به آنچه که گفته شد، اگرچه نحوه برگزاری و آداب رسوم کریسمس می تواند در نقاط مختلفی از جهان متفاوت باشد، اما می توان گفت اکثر کشورهای جهان، این بازه زمانی را جشن می گیرند. از کشورهایی که جشن کریسمس در آنها برگزار می شود می توان به کشورهایی چون، ارژانتین، ارمنستان، اتریش، استرالیا، بنگلادش، بلاروس، بلژیک، برزیل، بولگاری، کانادا، کوبا، دانمارک، مصر، فنلاند. هلند، فرانسه، آلمان، گرجستان، ایتالیا، ایسلند، لهستان، پرتغال، مکزیک و چندین و چند کشور دیگر در جهان اشاره کرد. حتی کشورهایی چون ایران که دین غالب آن ها مسیحیت نیست هم به دلیل وجود مسیحیان و ارامنه، کریسمس در برخی نقاط جشن گرفته می شود. همچنین، موریتانی، الجزایر، لیبی، سومالی، یمن، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، مغولستان و کره شمالی کشورهایی هستند که به هیچ عنوان این جشن در آن ها برگزار نمی شود.

زیبا ترین کشورها برای برگذاری جشن کریسمس

کریسمس یک زمان جادویی از سال است که در برخی از کشورها به طرز شگفت انگیز و زیبایی جشن گرفته می شود. اگر در آرزوی گذراندن کریسمس در یکی از این کشورهای زیبا هستید، در ادامه کشورهایی که فرصتی را برای تجربه یکی از فراموش نشدنی‌ ترین جشن های کریسمس فراهم می ‌کنند، معرفی می کنیم.

جشن کریسمس در آلمان و لهستان

جشن کریسمس در آلمان و لهستان

در آلمان، هدایا در شب کریسمس رد و بدل می شود و نه در روز کریسمس. این رسم توسط مارتین لوتر معرفی شد که معتقد بود روز کریسمس باید بر تولد مسیح متمرکز شود نه بر اهدای هدایا. آلمان همچنین اولین کشوری است که در آن مردم شروع به گذاشتن درخت کریسمس در خانه های خود کردند. درخت معمولاً در شب کریسمس، پس از خواب کودکان به خانه آورده می شود و مخفیانه توسط مادر خانواده تزئین می شود. شب کریسمس در لهستان روز روزه گرفتن است که در پایان روزه، غذایی به عنوان شروع جشن سرو می شود. خانواده ها معمولاً در یک وعده غذایی، ۱۲ وعده ای که نشان دهنده ۱۲ شاگرد و یار عیسی مسیح است، میل می کنند. شب کریسمس در لهستان با مراسم نماز نیمه شب در کلیسای محلی به پایان می رسد و روز کریسمس، به شرکت در مراسم عشای ربانی( Eucharist ) و دیدار با دوستان می گذرد.

رسوم کریسمس در کشور ایسلند

رسوم کریسمس در کشور ایسلند

کشور ایسلند جشن یولد را جشن می گیرد که مربوط به جشن های انقلاب زمستانی است که قدمت آن به هزاران سال قبل از کریسمس باز می گردد. در واقع، بسیاری از سنت های کریسمس از Yule گرفته شده است. جشن ها در ایسلند چهار یکشنبه قبل از ۲۴ دسامبر (Advent) آغاز می شود و در ۶ ژانویه، ۱۳ روز بعد به پایان می رسد. سیزده روز مانده به ۲۴ دسامبر، بچه ها کفش ها را کنار پنجره جا می گذارند تا یول لادز، دو پسر ترول به نام گریلا و لپالودی که در کوهستان زندگی می کنند و به شیطنت هایشان معروف هستند، بتوانند برای آنها هدایایی کوچک بگذارند. در روز  ۲۴ ام، برخی در ساعت 6 بعد از ظهر در مراسم عشای ربانی شرکت می کنند و برخی دیگر سرو غذای تعطیلات خود را آغاز کرده و پس از آن هدایا باز می شوند.

نروژ و جشن کریسمس!

نروژ و جشن کریسمس!

مانند سایر کشورهای اروپایی، در نروژ نیز در شب کریسمس هدایا باز می شود. بابا نوئل، معروف به جولنیسن، و کوتوله‌ های کوچکش، معروف به «نیسه» هدایا را تحویل می‌ دهند. روز کریسمس در این کشور یک روز آرام‌ تر است و صبحانه سنتی سرو می ‌شود و مردم در مراسمات کلیسا ها شرکت می‌کنند. در ۲۶ دسامبر نیز جشن هایی برای گردهمایی ها و مهمانی ها همراه با شیرینی ها و خوراکی های مخصوص کریسمس ادامه دارد.

جشن کریسمس در وین، اتریش

جشن کریسمس در وین، اتریش

وین فرصتی برای تجربه یک کریسمس قدیمی لذت بخش با بوی گل های وین در فضا، تزئینات درخشان تعطیلات که معماری امپراتوری را پوشش می دهد و جشن هایی در فضای باز را فراهم می کند. در این زمان بازدیدکنندگان می‌ توانند از طیف گسترده ‌ای از اجناس و زیور آلات صنایع دستی بازدید کرده و همچنین دسرها و غذاهای خوشمزه و یک شراب ادویه‌ دار فوق‌العاده را امتحان کنند. از آنجایی که وین مهد موسیقی جهان است ، کنسرت ‌های موسیقی مختلفی مانند کنسرت گروه کر و محلی نیز در وین اجرا می شوند.

پراگ، جمهوری چک و رسوم جشن کریسمس

پراگ، جمهوری چک و رسوم جشن کریسمس

پراگ به خاطر معماری باشکوه گوتیک و سنت ‌های فولکلور منحصر به فردش مشهور است و در کریسمس واقعاً شبیه هیچ شهر دیگری بر روی کره زمین نیست. بازارهای کریسمس معروف آن با کلبه ‌های چوبی تزئین ‌شده زیبا، خوراکی ‌ها و دسرهای مخصوص مانند تردلنیک که یک شیرینی سنتی با روکش شکر است، صنایع دستی و زیورآلات و همچنین اجرای موسیقی های خیابانی، از زیبایی های این شهر در روزهای کریسمس هستند.

کریسمسی رویایی در فرانسه

کریسمسی رویایی در فرانسه

فرانسه یکی از برترین مقاصد اروپا در روزهای کریسمس است که مجموعه‌ای از دهکده‌ هایی با مضامین کریسمس را ارائه کرده و شهر را به یک سرزمین شگفت‌انگیز تبدیل می ‌کند. کریسمس در فرانسه، مانند اکثر کشورهای جهان مسیحیت، جشن سالانه بزرگی است و به عنوان یک تعطیلات رسمی در فرانسه در ۲۵ دسامبر، همزمان با ایالات متحده و سایر کشورها جشن گرفته می شود. زندگی عمومی در روز کریسمس به طور کلی آرام است. برنامه کریسمس این شهر مملو از کنسرت ها و انواع رویدادهای فرهنگی است. مردم در کلیساهای سراسر کشور گرد هم می آیند تا دعا کنند و سرود معروف به Chants de Noël را بخوانند. پس از پایان مراسم، مردم به خانه باز می گردند تا غذای شب کریسمس را سرو کرده و هدایای خود را باز کنند. فرانسه به خودی خود کشور زیبایی است که این زیبایی در روزهای کریسمس چند برابر می شود. برای سفر به این کشور زیبا و حضور جشن کریسمس، در وهله اول باید به اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت فرانسه اقدام کرد که توریک در این راه کنار شماست.

 

دبی و جشن کریسمس!

دبی و جشن کریسمس!

شهر زمستانی را می توان نام جدید اکسپو سیتی در آستانه کریسمس عنوان کرد. چرا که مضامین زیادی از کریسمس در این کشور در روزهای کریسمس به نمایش گذاشته می شوند. جشن های کریسمس در دبی، به طور کلی، به محض پایان یافتن رویدادهای روز ملی (آخر هفته در حدود ۲ دسامبر) آغاز می شوند. این جشن شامل مراکز خریدی با المان های بابانوئل، نورپردازی درخت کریسمس در بیشتر نقاط شهر و یک فضای شاد کریسمس می باشد. برای سفر به دبی و تماشای زیبایی های آن در روزهای کریسمس به کمک توریک می توانید اقدام به اخذ ویزا توریستی دبی کنید.

شب کریسمس در دانمارک

شب کریسمس در دانمارک

مانند بسیاری از کشورهای دیگر اروپا، کشور دانمارک نیز کریسمس را در ۲۴ دسامبر، یعنی شب کریسمس جشن می گیرد. به طور سنتی، این جشن شامل خوردن یک شام کریسمس مفصل در عصر و اهدا و بازگشایی هدایا است. در این مدت و از تاریخ ۲۴ دسامبر تا 6 ژانویه، تعطیلات این کشور آغاز می شود. اگر قصد سفر به این کشور را دارید می توانید با گرفتن وقت سفارت دانمارک برای اخذ ویزا این کشور اقدام کنید.

مالزی و رسوم کریسمس

مالزی و رسوم کریسمس

کریسمس در مالزی عمدتاً یک تعطیلات تجاری و سکولار است.  مسیحیان تنها حدود ۱۰ درصد از جمعیت را تشکیل می دهند، بنابراین اکثر مردم مالزی فقط کریسمس را به عنوان یک زمان سرگرم کننده برای برگزاری جشن، تزئینات در شهرها و مکان های عمومی و دریافت هدایا می دانند. روز کریسمس یعنی ۲۵ دسامبر در این کشور یک تعطیلات رسمی ملی است و شب کریسمس نیز یک تعطیلات رسمی در استان صباح است. در این زمان المان های مخصوص کریسمس که شامل تعداد زیادی چراغ، بابانوئل، گوزن شمالی، برف تقلبی ( مالزی بسیار گرم است بنابراین برف واقعی نخواهید دید) و درختان کریسمس بزرگ می باشد، به چشم می خورند. برای شرکت در جشن کریسمس مالزی، می توانید اقدام به دریافت ویزای توریستی مالزی کرده و به آن کشور سفر کنید.

کشور سنگاپور نیز کریسمس را جشن میگیرد!

کشور سنگاپور نیز کریسمس را جشن میگیرد!

اگرچه تنها حدود 19 درصد از جمعیت سنگاپور مسیحی هستند، اما کریسمس در این کشور یک تعطیلات گسترده به حساب می آید. در این زمان، شهر با چراغ های رنگی و زیبایی تزیین شده و کلیساها در سرتاسر سنگاپور مراسم سرودخوانی را در طول تعطیلات برگزار می کنند. اگرچه در سنگاپور، جشن های کریسمس منحصر به فرد نیستند، اما در اوایل دهه ۱۹۸۰، گرایش ساختمان‌ ها و مراکز خرید به ارائه لباس‌ های تزئینی مخصوص این جشن آغاز شده و امروزه نیز المان های مربوط به کریسمس  زیادی در این کشور به چشم می خورند. سفربه سنگاپور نیز نیاز به دریافت ویزای سنگاپور دارد که می توانید از طریق توریک اقدام کنید.

 

جشن کریسمس در کانادا

جشن کریسمس در کانادا

بسیاری از مسیحیان در کانادا تولد عیسی مسیح را در ۲۵ دسامبر که به عنوان روز کریسمس شناخته می شود، جشن می گیرند. این روز جشنی است که بسیاری از کانادایی ها هدایایی را مبادله می کنند، از وعده های غذایی جشن لذت می برند و در مراسمات کلیساها شرکت می کنند. روز کریسمس یک تعطیلات عمومی در این کشور است. این روز برای عموم مردم یک روز تعطیل است و مدارس و اکثر مشاغل تعطیل هستند. برخی از مردم در شهرهایی مانند کبک، برخی یا همه این کارها را در شب کریسمس انجام می دهند و سنت ‌های مربوط به هدایای کریسمس در کانادا، بین خانواده‌ ها بسیار متفاوت است. در برخی خانواده ها شخصیتی افسانه ای به نام بابانوئل هدیه می آورد. او با سورتمه ای که توسط گوزن شمالی کشیده می شود، سفر می کند، از طریق دودکش وارد خانه ها می شود و هدایا و آب نبات ها را در جوراب های کریسمس یا در زیر درخت کریسمس می گذارد. مانند سایر کشورها، سفر به کشور کانادا و تماشای روزهای کریسمسی آن، نیازمند دریافت ویزا و گرفتن وقت سفارت کانادا ست که توریک در این راه و گرفتن وقت سفارت مانند وقت سفارت انگلیس، آمریکا و … همراه شماست.

نیویورک و رسم و رسوم کریسمسی!

دسامبر یکی از محبوب ترین و بهترین زمان ها برای بازدید از شهر نیویورک است. چرا که در این بازه زمانی، شهر مملو از تزیینات زیبای مربوط به تعطیلات است. از درخت کریسمس در مرکز راکفلر گرفته تا نمایش ‌های زیبای Holiday Window و خانه‌ های Dyker Heights. کریسمس در شهر نیویورک به طرز فوق العاده ای جشن گرفته می شود و خیابان‌های شهر با چراغ‌ های درخشان زیبا و نمایش ‌های خیره‌کننده ای از دانه‌ های برف و المان های کریسمس تزئین می شوند. برای سفر به نیویورک و تجربه یک کریسمس شگفت انگیز، باید به دریافت ویزا و گرفتن وقت سفارت آمریکا، اقدام کنید.

2 4
اشتراک گذاری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. محمد نظری گفت:

    نکته جالبی که وجود داره اینه که، کریسمس فقط مختص به مسیحی ها نیست و حتی توی کشورهای مسلمان مثل مالزی و ترکیه هم اهمیت داره.

  2. عسل گفت:

    مرسی از مقاله جامعتون 👌