خانه
بلاگ
حساب کاربری

با ارزش‌ترین پول‌های جهان در سال ۲۰۲۴

با ارزش‌ترین پولهای جهان در سال 2023 - توریک
تاریخ انتشار: 1401/12/2

این روزها یکی از مسائلی که افراد به آن علاقه نشان می‌دهند، با ارزش‌ترین پول‌های جهان است. انگار این موضوع برای ما ایرانی‌ها مخصوصا در چند سال اخیر جذابیت زیادی پیدا کرده است. به‌طوری که، شاید حاضر باشیم وقت زیادی برای مطالعه درباره ارز‌های ارزشمند دنیا وقت بگذاریم.

البته منظور ما این نیست که ارز یک موضوع بی‌ارزش است. در حالی که قیمت پول یک کشور به طور مستقیم با شرایط اقتصادی آن ارتباط دارد.‌ در واقع هر چه قیمت پول کشور کاهش یابد مشکلات اقتصادی بیشتر شده و تورم بیشتر می‌شود‌. در این مطلب از توریک، به بررسی باارزش‌ترین پول‌های دنیا، به‌طور کامل خواهیم پرداخت.

گران‌ترین پول‌های جهان کدامند؟

تعداد زیادی ارز در جهان وجود دارد که ۱۸۰ مورد از آن‌ها توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شوند. چند مورد از این پول‌ها از نظر ارزش پولی، در بالاترین سطح دنیا قرار دارند. اکثر این ارزها، واحد پولی کشور‌های عرب نشین جنوب غرب آسیا هستند. این کشور‌ها با ارزش‌ترین ارز جهان را دارند. چون اولاً به خوبی از صادرات نفت استفاده کرده‌اند. دوماً خبری از تحریم‌های اقتصادی علیه آن‌ها نیست. علاوه بر این‌ها، این کشور‌ها در چند دهه گذشته سرمایه‌گذاری بسیار زیادی روی گردشگری کرده‌اند. البته در کنار این کشور‌ها، کشور‌های پیشرفته غربی نیز حرفی برای گفتن دارند.

رتبه نام نشان جهانی ارزش دلاری
10 دلار آمریکا 1 USD 1.00
9 یورو 1 EUR 1.07
8 فرانک سوییس 1 CHF 1.12
7 دلار جزیره کیمن 1 KYD 1.20
6 پوند جبل‌الطارق 1 GIP 1.26
5 پوند انگلستان 1 GBP 1.27
4 دینار اردن 1 JOD 1.41
3 ریال عمان 1 OMR 2.60
2 دینار بهرین 1 BHD 2.65
1 دینار کویت 1 KWD 3.26

در هر صورت در این بخش چند تا از با ارزش‌ترین پول‌های جهان را معرفی می‌کنیم که بیشترین ارزش را در بین ۱۸۰ واحد پولی دنیا دارند:

۱. دینار کویت (KWD) – با ارزش‌تریم پول دنیا

دینار کویت، با ارزش‌ترین واحد پولی در دنیا

قوی‌ترین ارز جهان دینار کویت یا KWD است.  در ابتدا، یک دینار کویت معادل یک پوند استرلینگ بود هنگامی که دینار کویت در سال 1960 معرفی شد. کد ارزی دینار کویت KWD است. طبیعی است که چنین کشوری اقتصاد بسیار قدرتمندی دارد. این اقتصاد پایدار با فروش طلای سیاه به دست آمده است. کویت سهم زیادی از منابع نفتی خلیج فارس را دارد. نرخ بیکاری در این کشور امیر نشین به قدری ناچیز است که می‌توان گفت تقریبا با صفر برابر است. جالب است بدانید که مردم کویت از پرداخت مالیات هم معاف هستند. در مقایسه با دلار آمریکا هم می‌توان گفت که ارزش هر دینار کویت برابر با بیش از ۳ دلار است.  البته با توجه به نوسانات بازار ارز در ایران، ممکن است این قسمت بالا و پایین شود. اگر با صدور ویزای توریستی به کویت بروید، خودتان را در یک کشور متمدن و فوق‌العاده ثروتمند می‌بینید که احتمالا از شهر‌های مدرن و زیبای آن دل نمی‌کنید.

محبوب‌ترین نرخ تبادل دینار کویت، نرخ INR به KWD است. جامعه مهاجران هندی در کویت بسیار قوی است، بنابراین این جفت ارزی محبوب است. دینار کویت به دلیل دلایل زیر مدتی است که قوی‌ترین ارز جهان است.

دلایل ارزش دینر کویت

 1. صادرات نفت: کویت یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در جهان است که کالایی ارزشمند است. این به کویت پایه اقتصادی قوی‌ای می‌دهد و از ارزش KWD حمایت می‌کند.
 2. نرخ تبادل ثابت: KWD به سبدی از ارزها متصل است که شامل دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن می‌شود. این به این معنی است که ارزش KWD به نوسانات بازارهای جهانی ارز وابسته نیست.
 3. ثبات سیاسی: کویت کشوری با ثبات سیاسی است، که یکی دیگر از عواملی است که سرمایه‌گذاری خارجی را جذب می‌کند و به حمایت از ارزش KWD کمک می‌کند.
 4. کمبود نسبی ارز: بانک مرکزی کویت کنترل دقیقی بر عرضه KWD دارد. این کمبود نیز به حمایت از ارزش ارز کمک می‌کند.

در حال حاضر، یک KWD معادل 272.21 روپیه هند است.

نام دینار کویت
سال ارائه ۱۹۶۱
ارزش نسبت به دلار ۳.۲۴ برابر
حدود قیمت به ریال ۱/۶۲۰/۰۰۰

دینار بحرین (BHD): دومین ارز قدرتمند جهان

دینار بحرین - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

دینار بحرین یا BHD ارز کشور بحرین است. بحرین که در خلیج عربی واقع شده است، به شدت به صادرات نفت وابسته است. محبوب‌ترین نرخ تبادل دینار بحرین، نرخ INR به BHD است. کد ارزی دینار BHD و نماد ارز BD است.

دلایل ارزش دینار بحرین:

 1. صادرات نفت: بحرین صادرکننده عمده نفت و گاز است که دو تا از ارزشمندترین کالاهای جهان هستند.
 2. نرخ تبادل ثابت: BHD به دلار آمریکا با نرخ تبادل ثابت متصل است. این به این معنی است که ارزش BHD مستقیماً به ارزش دلار آمریکا مرتبط است.
 3. تورم پایین: بحرین دارای نرخ تورم نسبتاً پایینی است که به حفظ ثبات ارزش BHD کمک می‌کند.

در حال حاضر، یک BHD معادل 221.38 روپیه هند است.

نام دینار بحرین
سال ارائه ۱۹۶۵
ارزش نسبت به دلار ۲.۷ برابر
حدود قیمت به ریال ۱/۳۴۷/۰۰۰

ریال عمان (OMR): سومین ارز قدرتمند جهان

ریال عمان - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

ریال عمان یا OMR ارز کشور عمان است. قبل از سال 1940، عمان از روپیه هند به عنوان ارز رسمی استفاده می‌کرد و به همین دلیل محبوب‌ترین نرخ تبادل ریال، نرخ INR به OMR است. عمان در ساحل جنوب شرقی شبه‌جزیره عربستان قرار دارد و اقتصاد آن عمدتاً به ذخایر نفتی وابسته است. ریال عمان به 1000 تقسیم کوچکتر به نام بیسه تقسیم می‌شود، برخلاف اکثر ارزهای دیگر.

این کشور توسعه اقتصادی خود را مدیون ذخایر نفتی غنی است که در خلیج فارس دارد. علاوه بر پول، ویزای عمان نیز یکی از باارزش ترین ویزاهای دنیا محسوب می‌شود. ارز عمان به دلار آمریکا متصل است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که باعث می‌شود این ارز در رتبه سوم قرار گیرد:

دلایل ارزش:

 1. صادرات نفت: عمان صادرکننده عمده نفت و گاز است که دو تا از ارزشمندترین کالاهای جهان هستند.
 2. تورم پایین: عمان دارای نرخ تورم نسبتاً پایینی است که به حفظ ارزش OMR کمک می‌کند.

در حال حاضر، یک OMR معادل 216.77 روپیه هند است.

نام ریال عمان
سال ارائه ۱۹۷۰
ارزش نسبت به دلار ۲.۵ برابر
حدود قیمت به ریال ۱/۳۰۹/۰۰۰

4: دینار اردن (JOD): چهارمین ارز گران جهان

دینار اردن - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

یکی دیگر از با ارزش‌ترین پول‌های جهان، دینار اردن است که در رتبه چهارم این فهرست قرار می‌گیرد؛ کشور اردن از نظر ذخایر نفتی و گازی با دیگر کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس برابر نیست. اما با این وجود چهارمین پول ارزشمند در دنیا را دارد. شاید این موضوع را باور نکنید که اردن از نظر قدرت اقتصادی هم اختلاف زیادی با ۳ کشور عربی دارای گران‌ترین پول جهان، دارد. اما به طرز عجیبی رتبه بسیار خوبی از نظر ارزش پولی در جهان به دست آورده است. هر یک دینار اردن، به اندازه ۱٫۴ دلار آمریکا ارزش دارد.

در سال 1950، این ارز جایگزین پوند فلسطین به عنوان ارز رسمی اردن شد. کرانه باختری نیز از دینار اردن و شیکل اسرائیل استفاده می‌کرد.

محبوب‌ترین نرخ تبادل دینار اردن، نرخ JOD به EUR است. دلایل قرارگیری این ارز در رتبه چهارم عبارتند از:

دلایل ارزش

 1. نرخ تبادل ثابت: JOD به دلار آمریکا با نرخ تبادل ثابت متصل است. این به این معنی است که ارزش JOD مستقیماً به ارزش دلار آمریکا مرتبط است.
 2. اقتصاد متنوع: اردن دارای اقتصادی نسبتاً متنوع است که بیش از حد به صادرات نفت وابسته نیست. این امر باعث می‌شود که JOD کمتر تحت تأثیر نوسانات بازار جهانی نفت قرار گیرد.

در حال حاضر، یک JOD معادل 117.76 روپیه هند است.

نام دینار اردن
سال ارائه ۱۹۵۰
ارزش نسبت به دلار ۱.۴ برابر
حدود قیمت به ریال ۷۱۲/۰۰۰

۵. پوند انگلیس: GBP

پوند انگلیس - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

پوند استرلینگ (£) یا GBP ارز کشور بریتانیا است و پنجمین ارز قدرتمند جهان است. همچنین ارز رسمی جرزی، گرنزی، جزیره من، جورجیای جنوبی، جزایر ساندویچ جنوبی، قلمرو قطب جنوب بریتانیا و تریستان دا کونا است. هر پوند انگلیس به ۱۰۰ پنی تقسیم می‌شود. ارزش یک پوند انگلیس برابر با ۱٫۵ دلار آمریکا است.

محبوب‌ترین نرخ تبادل پوند بریتانیا، نرخ EUR به GBP است. استرلینگ چهارمین ارز پرمعامله در بازار ارز خارجی پس از دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن است. دلایل قرارگیری این ارز در رتبه پنجم عبارتند از:

دلایل ارزش‎

 1. قدرت اقتصاد بریتانیا: بریتانیا ششمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و اقتصادی متنوع با بخش خدمات قوی دارد.
 2. ثبات دولت بریتانیا: بریتانیا یک دموکراسی پایدار با تاریخ طولانی از ثبات سیاسی است. سرمایه‌گذاران بیشتر به سرمایه‌گذاری در کشورهایی با دولت‌های پایدار تمایل دارند.
 3. استقلال بانک انگلستان: بانک انگلستان مستقل از دولت است، به این معنی که می‌تواند تصمیماتی در مورد نرخ بهره و دیگر سیاست‌های اقتصادی بدون دخالت سیاسی اتخاذ کند.

در حال حاضر، یک GBP معادل 105.96 روپیه هند است.

نام پوند انگلیس
سال ارائه ۱۶۹۴
ارزش نسبت به دلار ۱.۵ برابر
حدود قیمت به ریال ۶۳۵/۰۰۰

برای سفر به دور دنیا و اخذ ویزای توریستی فرم زیر را تکمیل و مشاوره تخصصی دریافت کنید.


6: پوند جبل‌الطارق: GIP

پوند جبل‌الطارق یا GIP ارز کشور جبل‌الطارق است. این ارز به پوند استرلینگ بریتانیا با ارزش مساوی متصل و قابل تبادل است. هر دو GIB و GBP در جبل‌الطارق پذیرفته می‌شوند. بانک مرکزی که مسئولیت ضرب سکه‌ها و چاپ اسکناس‌ها را دارد، دولت جبل‌الطارق است.

محبوب‌ترین نرخ تبادل پوند جبل‌الطارق، نرخ EUR به GIP است. این ارز ششمین ارز قدرتمند جهان است، دلایل آن عبارتند از:

دلایل ارزشمندی

 1. نرخ تبادل ثابت با اتصال به پوند بریتانیا: به دلیل این، ارز GIP از قدرت اقتصاد بریتانیا حمایت می‌شود.
 2. اقتصاد قوی و پایدار: جبل‌الطارق یک مرکز مالی مهم و مقصد گردشگری محبوب است. این امر به حمایت از ارزش GIP کمک می‌کند.

در حال حاضر، یک پوند جبل‌الطارق (GIP) معادل 105.69 روپیه هند است.

7: دلار جزایر کیمن: KYD

دلار جزیره کیمن - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

دلار جزایر کیمن که در سال ۱۹۷۲ مورد استفاده قرار گرفت، در رتبه هفتم با ارزش‌ترین پول‌های جهان جای دارد. محبوب‌ترین نرخ تبادل دلار جزایر کیمن، نرخ USD به KYD است. دلار جامائیکا تا سال ۱۹۷۲ در جریان بود، اما سپس دلار جزایر کیمن به عنوان ارز رسمی معرفی شد. اختصار آن CI$ است.  مردم این کشور‌ها هیچگونه مالیاتی را به دولت پرداخت نمی‌کنند. هر دلار جزیره کیمن به اندازه ۱٫۲ دلار آمریکا ارزش دارد.

دلایل ارزش

 1. نرخ تبادل ثابت: KYD به دلار آمریکا با نرخ تبادل ثابت متصل است، بنابراین دلار جزایر کیمن از قدرت اقتصاد آمریکا حمایت می‌شود.
 2. اقتصاد قوی: جزایر کیمن خود دارای اقتصادی قوی است و اتصال دلار به دلار آمریکا نیز به حفظ ثبات کمک می‌کند.
 3. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی پایین: کشور دارای نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی پایین است، به این معنی که دولت در وضعیت مالی قوی قرار دارد و قادر به بازپرداخت بدهی‌های خود است.

در حال حاضر، یک KYD معادل 100.21 روپیه هند است.

نام دلار جزایر کیمن
سال ارائه ۱۹۷۲
ارزش نسبت به دلار ۱.۲ دلار آمریکا
حدود قیمت به ریال ۲۵۲/۰۰۰

8: فرانک سوئیس: CHF

فرانک سوئیس - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

فرانک سوئیس ارز کشور سوئیس و لیختن‌اشتاین است. سوئیس یکی از پایدارترین و ثروتمندترین کشورهای جهان است. محبوب‌ترین نرخ تبادل فرانک سوئیس، نرخ EUR به CHF است. فرانک سوئیس همچنین هشتمین ارز پرمعامله در جهان است، دلایل آن عبارتند از:

دلایل:

 1. ثبات سیاسی و مالی سوئیس: سوئیس یکی از باثبات‌ترین کشورهای جهان از نظر سیاسی و مالی است. این امر فرانک سوئیس را به ارز امنی برای سرمایه‌گذاران در زمان عدم قطعیت اقتصادی تبدیل می‌کند.
 2. اقتصاد قوی سوئیس: سوئیس دارای اقتصادی قوی با بیکاری و تورم پایین است. این امر فرانک سوئیس را برای کسب و کارها و سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند.
 3. سیاست‌های بانک مرکزی سوئیس: بانک ملی سوئیس (SNB) سیاست‌های پولی سختگیرانه‌ای را برای حفظ ثبات قیمت اجرا می‌کند. این امر به حفظ قدرت فرانک سوئیس کمک می‌کند.

در حال حاضر، یک فرانک سوئیس معادل 93.36 روپیه هند است.

نام فرانک سوئی
سال ارائه ۱۹۹۹
ارزش نسبت به دلار ۱.۲ دلار آمریکا
حدود قیمت به ریال ۵۷۰/۰۰۰

9: یورو: EUR

 

یورو اتحادیه اروپا - با ارزش‌ترین پول‌های جهان

یورو یا EUR ارز رسمی منطقه یورو است که شامل 19 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا است: اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی و اسپانیا.

یورو که در سال ۱۹۹۹ معرفی شد، قدمت کمتری در مقایسه با بسیاری از ارز‌های دنیا دارد و یک واحد پولی جدید محسوب می‌شود‌.

یورو دومین ارز ذخیره بزرگ جهان پس از دلار آمریکاست. همچنین دومین ارز پرمعامله در جهان است. یورو یکی از قوی‌ترین ارزهاست و در این لیست در رتبه 9 قرار دارد.

دلایل ارزش یورو

 1. قدرت اقتصاد منطقه یورو: منطقه یورو دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده است که به یورو پایه قوی‌ای می‌دهد.
 2. ثبات سیاسی: منطقه یورو عموماً به عنوان منطقه‌ای با ثبات سیاسی شناخته می‌شود. این برای سرمایه‌گذاران مهم است، زیرا آنها بیشتر به سرمایه‌گذاری در ارزهای کشورهایی با ثبات تمایل دارند.
 3. نرخ بهره پایین: نرخ بهره در منطقه یورو معمولاً پایین‌تر از نرخ بهره در ایالات متحده و دیگر کشورهاست.

با این حال، عواملی همچون بدهی دولت، تورم و عدم قطعیت سیاسی نیز بر ارزش آن تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل، یورو در لیست قوی‌ترین ارزهای جهان در رتبه 9 قرار دارد.

در حال حاضر، یک یورو معادل 89.54 روپیه هند است.

نام یورو اتحادیه اروپا
ارزش نسبت به دلار ۱.۲ برابر
حدود قیمت به ریال ۵۵۱/۰۰۰

10: دلار ایالات متحده: USD

دلار آمریکا ارز کشور ایالات متحده آمریکا است. محبوب‌ترین نرخ تبادل دلار آمریکا، نرخ USD به EUR است. این ارز، پرمعامله‌ترین ارز در جهان است.

تقریباً هر بانک مرکزی و تجاری آن را به عنوان ارز اصلی ذخیره جهانی نگه می‌دارد. گفته می‌شود هیچ ارزی نمی‌تواند جایگزین دلار آمریکا به عنوان پرمعامله‌ترین ارز شود. این ارز جهانی به دلیل قدرت آمریکا در عرصه سیاست جهانی حمایت می‌شود. با این حال، در میان قوی‌ترین ارزهای جهان، در رتبه 10 قرار دارد.

دلایل ارزش دلار آمریکا

 1. تورم: آمریکا نرخ تورم بالاتری نسبت به بسیاری از کشورها دارد، به این معنی که قدرت خرید دلار با گذشت زمان کاهش می‌یابد.
 2. کسری تجاری: آمریکا دارای کسری تجاری است، به این معنی که بیشتر از آنچه که صادر می‌کند واردات دارد. این موضوع می‌تواند فشار نزولی بر ارزش دلار وارد کند.
 3. نرخ بهره: نرخ بهره در آمریکا معمولاً پایین‌تر از بسیاری از کشورهاست. این می‌تواند دلار را برای سرمایه‌گذاران کمتر جذاب کند.

با وجود این دلایل، ایالات متحده آمریکا (USA) به عنوان قدرتمندترین کشور جهان شناخته می‌شود. طی سال‌ها، قدرت دلار آمریکا به شدت افزایش یافته است. این امر به دلیل اندازه و قدرت اقتصاد آمریکا و همچنین نقش آن در سیاست و مالی جهانی است.

در حال حاضر، یک دلار آمریکا معادل 83.44 روپیه هند است.

نام دلار آمریکا
سال ارائه ۱۷۸۵
حدود قیمت به ریال ۵۵۰۰۰۰ الی ۷۰۰۰۰۰

کم ارزش‌ترین ارز جهان کدام است؟

کم ارزش ترین ارز جهان

ارزش پول  یکی از مسائل مهم در همه کشور‌ها است که نقش زیادی در رشد و پیشرفت اقتصاد آن‌ها دارد. در این مقاله بحث ما سر گران‌ترین پول‌های جهان بود‌. اما بهتر است کم ارزش‌ترین ارز جهان را هم معرفی کنیم؛ در چندماه اخیر ارزش پول ایران سیر نزولی چشمگیری داشته است. در نتیجه این سیر نزولی، پول ایران را می‌بینیم که کم ارزش‌ترین ارز در جهان است. این موضوع تاثیر زیادی بر اقتصاد کشور ما خواهد گذاشت.

قدیمی ترین واحد پولی

قدیمی ترین واحد پولی

در بین همه واحد‌های پولی که به عنوان با ارزش‌ترین پول‌های جهان معرفی کردیم، برخی از آن‌ها حدود ۲۰ سال و برخی دیگر بیشتر از ۷۰ سال از عمرشان می گذرد. اما جالب است که این پول‌ها قدیمی‌ترین ارز دنیا نیستند. بلکه این پوند انگلیس است که قدمتی فراتر از این‌ها دارد. پوند انگلیس یکی از پول‌های معتبر در دنیا است که سال‌های زیادی از معرفی آن می‌گذرد.

پرسش‌های متداول درباره قوی‌ترین ارز جهان

‎کدام ارز قوی‌ترین ارز جهان است؟

دینار کویت یا KWD به عنوان قوی‌ترین ارز جهان شناخته شده است. این ارز به طور گسترده در خاورمیانه برای معاملات نفتی استفاده می‌شود. 1 دینار کویت معادل 269.76 روپیه هند است.

دینار کویت مدت‌هاست که جایگاه قوی‌ترین ارز جهان را حفظ کرده است. ثبات اقتصادی کویت دلیل این امر است. نرخ INR به KWD محبوب‌ترین نرخ تبادل دینار کویت است. در کویت، جامعه مهاجران هندی قوی است و بنابراین این جفت ارزی محبوب است.

کدام ارز پرمعامله‌ترین ارز جهان است؟

دلار آمریکا خود را به عنوان پرمعامله‌ترین ارز جهان تثبیت کرده است. این ارز کشور ایالات متحده آمریکا است. همچنین ارز ذخیره اصلی جهان است زیرا هم بانک‌های تجاری و هم بانک‌های مرکزی در سراسر جهان دلار آمریکا را برای انجام معاملات بین‌المللی نگه می‌دارند.

اگرچه تقاضای زیادی برای انجام تبدیل‌ها دارد، اما همچنان دلار آمریکا در رقابت برای ارز برتر جهان عقب مانده است. در حال حاضر، یک دلار آمریکا معادل 82.87 روپیه هند است و این مقدار به طور مکرر تغییر می‌کند. مردم کشورهایی غیر از کشورهای خلیج نیز از دلار به عنوان ارز استاندارد استفاده می‌کنند.

پایدارترین ارز جهان کدام است؟

پایدارترین ارز جهان فرانک سوئیس یا CHF است که ارز کشور سوئیس و لیختن‌اشتاین است. CHF نمایانگر Confoederatio Helvetica Franc است که نام کشور به لاتین است. یک فرانک سوئیس یا CHF معادل 94.17 روپیه هند است. CHF به دلیل بدهی کم و سیاست‌های پولی مطمئن سوئیس، به عنوان ارز پناهگاهی در نظر گرفته می‌شود و سرمایه‌گذاران از آن به عنوان پشتیبان در مواقع ناپایداری یا تنش‌های ژئوپلیتیکی استفاده می‌کنند.

چه عواملی باعث می‌شود یک کشور به بالاترین ارزش ارز در جهان دست یابد؟

عوامل متعددی وجود دارند که ارز را تحت تأثیر قرار می‌دهند. دولت باید بر چندین عامل اقتصادی مانند تورم، رشد اقتصادی، نرخ بهره و تراز حساب جاری تمرکز کند. افزایش ارزش ارز به دلیل موارد زیر رخ می‌دهد:

 • رشد اقتصادی تحریک شده.
 • نرخ تورم تجربه افزایش متوسطی، معمولاً حدود 2% در سال.
 • بهبود تراز تجاری.
 • دولت کشور نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهد.
 • معرفی سیاست‌هایی توسط دولت که می‌توانند اقتصاد طرف عرضه را تحت تأثیر قرار دهند.

آیا داشتن ارز با ارزش بالا برای اقتصاد کشو خوب است یا بد؟

برای برخی از کشورها، داشتن ارز با ارزش بالا مفید است، در حالی که دیگران ممکن است از داشتن ارز ضعیف‌تر سود ببرند. این به این دلیل است که ارز ضعیف‌تر به صنعت صادرات آنها کمک می‌کند. کسب سهم بازارهای قابل توجه برای این کشورها آسان‌تر است زیرا کالاهای آنها نسبتاً ارزان‌تر برای خرید هستند. با این حال، این همیشه راهبردی برای بهبود درآمدهای صادراتی نیست. ارزهایی مانند نایرای نیجریه یا شیلینگ تانزانیا ضعیف‌تر هستند به دلیل چالش‌های اقتصادی جدی.

جمع‌بندی

قیمت پول هر کشور، قدرت اقتصادی و خلاصه وضعیت آن کشور از نظر اقتصادی را نشان می‌دهد. پایین بودن قیمت ارز تبعات زیادی از جمله تورم را در پی دارد. چرا که قیمت کالاهای صادراتی آن کشور کاهش می‌یابند و در مقابل آن، کالاهای وارداتی که مردم کشور مصرف کننده آن‌ها هستند، افزایش قیمت خواهند داشت.

با توجه به این موضوع می‌توانید به اهمیت ارزش پول پی ببرید و بفهمید که کاهش ارزش آن چه پیامد‌های منفی برای کشور دارد. در بین کشورهایی که از آن‌ها نام بردیم، جای امارات خالی بود. هرچند ویزای دبی و بازدید از این کشور و شهرهای آن همیشه تقاضای زیادی از سوی گردشگران دارد، اما از نظر ارزش پولی، جایی در این لیست ندارد.

21 5
اشتراک گذاری

ارسال نظر لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ابراهیم رحیمی گفت:

  مطالب بسیار عالی

  • touric گفت:

   ممنون از همراهیتون دوست عزیز 🌹

  • علی گفت:

   واقعاجای تاسف داره من ب عنوان ی ایرانی وقتی میبینم ارزش پولم ازافغانستان کمترع.دوست دارم زمین بازبشه وفروبرم توزمین.نمیخوام بگم افغان ها مشکلی دارن ها.ن منظورم اینه ک تاچندسال قبل افغان هامیومدن کشوربایک ماه کارکردن میرفتن توکشورشون خونه دارمیشدن.اماحالا پول اوناباارزش ترازماست

 2. سجاد گفت:

  از ماست که بر ماست …