خانه
بلاگ
حساب کاربری

ویزای بشردوستانه: فرصتی برای زندگی دوباره

ویزای بشردوستانه: فرصتی برای زندگی دوباره
تاریخ انتشار: 1402/7/26

یکی از ویزاهایی که برخی از افراد برای مهاجرت آن را انتخاب می‌کنند، ویزای بشردوستانه است. این ویزا در مکان‌هایی صادر می‌شود که افراد در کشوری ناامن و جنگ‌زده زندگی می‌کنند و زندگی و جان آن‌ها در کشورشان مورد تهدید قرار گرفته است. در حقیقت این افراد، پناهنده کشور خارجی مدنظر خواهند شد. اگر می‌خواهید در مورد ویزای بشردوستانه و مهاجرت از طریق آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می‌کنیم، مطالعه این مطلب از توریک را از دست ندهید.

ویزای بشردوستانه چیست؟

ویزای بشردوستانه یا humanitarian visa برای کسانی صادر می‌شود که به حمایت بین‌المللی نیاز داشته باشند و احساس امنیت کافی را در کشور خود ندارند. در این شرایط، فرد متقاضی می‌تواند تا زمان رسیدگی به درخواست اقامت او، در کمپ‌ها و اردوگاه‌های پناهندگان کشور مورد نظر با شرایط اولیه زندگی منتظر بماند و روزهای خود را سپری کند.

البته در صورتی که هیچ‌کدام از این شرایط و سختی‌ها برای شما پیش نیامده است، توصیه می‌کنیم تا از روش‌های قانونی برای مهاجرت اقدام کنید. شما می‌توانید درخواست ویزای توریستی کانادا یا ویزای فرانسه را به شکل قانونی داشته باشید!

چه افرادی می‌توانند از ویزای بشردوستانه استفاده کنند؟

پیش از این، گفتیم که ویزای بشردوستانه به فردی تعلق می‌گیرد که نیازمند حمایت بین‌المللی باشد. برای دریافت این نوع ویزا باید حداقل یکی از شرایط زیر را دارا باشید:

 • فرد در کشوری زندگی می‌کند که با جنگ‌های داخلی و خارجی دست و پنجه نرم می‌کند.
 • فرد مورد تهدید قرار گرفته است و احتمال از دست رفتن جان او وجود دارد.
 • فرد با خطرات سیاسی تهدید می‌شود.
 • در کشور محل زندگی فرد، قوانین و تبعیض‌های نژادی، مذهبی، ملیتی و جنسی وجود دارد.
 • فرد تحت آزار و اذیت‌های خطرناک قرار گرفته است.

ویزای بشردوستانه

برای چه کشورهایی می‌توان درخواست ویزای بشردوستانه داشت؟

حال که متوجه شدیم، ویزای بشردوستانه چیست، لازم است بدانیم که از چه کشورهایی می‌توان درخواست این نوع ویزا را داشت. این کشورها در ادامه معرفی می‌شوند:

۱. استرالیا

استرالیا نسبت به دیگر کشورها می‌تواند بهترین گزینه برای دریافت ویزای بشردوستانه باشد. ویزای بشردوستانه استرالیا به چند گروه دسته‌بندی می‌شود:

 • ویزای کلاس 200: برای افرادی است که از درون کشور خودشان برای این ویزا درخواست می‌کنند و به آن ویزای Refugee می‌گویند. این ویزا بسیار سخت‌گیرانه است.
 • ویزای کلاس 201: این ویزا مختص کسانی است که مورد آزار و اذیت از نظر اعتقادات دینی، مذهبی و شخصی قرار می‌گیرند.
 • ویزای کلاس 202: برای افرادی که بیشتر از 18 سال سن دارند و در استرالیا و نیوزلند ساکن هستند و با نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو هستند.
 • ویزای کلاس 203: به این ویزا، ویزای نجات می‌گویند و برای شرایطی که توسط UNHCR به استرالیا ارجاع داده می‌شوند، صادر خواهد شد. بررسی این درخواست خیلی سریع انجام می‌گیرد.
 • ویزای کلاس 204: این ویزا برای بانوانی که خارج از کشور خود با زندگی پرمخاطره‌ای روبه‌رو هستند، صادر می‌شود.

۲. آلمان

کمپ‌های پناهندگی آلمان شرایط چندان مناسبی ندارند، اما افراد زیادی برای ویزای بشردوستانه این کشور اقدام می‌کنند. آلمان بالاترین آمار را برای صدور ویزای بشردوستانه داشته است.

۳. کانادا

دریافت ویزای بشردوستانه کانادا نیازمند داشتن شرایط خاصی است. البته شما می‌توانید به‌ طور قانونی برای اخذ ویزای توریستی کانادا اقدام کنید. شرایط ویزای بشردوستانه کانادا عبارتند از:

 • اولین شرط این است که فرد باید چند سالی را در خاک این کشور زندگی کرده باشد یا این‌که خانواده یا یکی از اعضای فامیل او در حال زندگی در کانادا باشند؛ یا حتی با ویزای توریستی این کشور به کانادا سفرکرده باشد. به هر حال باید در خاک این کشور حضور داشته باشد.
 • افرادی که برای این ویزا درخواست می‌دهند تنها 20 درصد احتمال موفقیت خواهند داشت که البته با تسلط بر زبان انگلیسی و فرانسه می‌توانند میزان شانس خود را افزایش دهند.
 • برای درخواست ویزای بشردوستانه کانادا باید مبلغ مشخصی برای افراد بزرگ‌سال و مبلغی برای کودکان پرداخت شود.

۴. انگلیس

برای ویزای بشردوستانه انگلیس، فرد شش ماه اجازه اقامت دارد و بعد از آن می‌تواند تا 5 سال در انگلیس اقامت داشته باشد. در صورتی که شرایط او تأیید شود، می‌تواند اقامت دائم را کسب کند.

۵. فرانسه

ویزای بشردوستانه فرانسه، روش بسیار سختی برای مسافرت است. فقط یک‌چهارم متقاضیان می‌توانند این ویزا را دریافت کنند. آن‌هایی که موفق به دریافت این ویزا شوند، از یک مجوز اقامت ده‌ساله با قابلیت تمدید برخوردار خواهند شد. توصیه می‌کنیم در صورت نداشتن شرایط دریافت ویزای بشردوستانه به شکل کاملاً قانونی برای دریافت ویزای کشورهای اروپایی اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای بشردوستانه

مدارکی که برای دریافت ویزای بشردوستانه نیاز دارید، بر اساس کشور محل زندگی شما و قوانین کشور مقصد متفاوت خواهد بود. با این حال از رایج‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای بشردوستانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاسپورت
 • گواهی پزشکی که آزار و اذیت فرد متقاضی را نشان می‌دهد.
 • داشتن گواهی و مستندات کافی برای اثبات زندگی پرمخاطره فرد متقاضی

جمع‌بندی

ویزای بشردوستانه می‌تواند فرصتی برای زندگی دوباره افرادی باشد که در کشور خود از داشتن یک زندگی سالم، عادی و به‌ دور از هرگونه آزار و اذیت و خطر، دور هستند. البته دریافت این ویزا نیازمند داشتن شرایطی است که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم و از طرفی همه کشورها این ویزا را صادر نمی‌کنند و آن‌هایی که ویزای بشردوستانه صادر می‌کنند تنها درصد کمی از متقاضیان را می‌پذیرند.

0 38
اشتراک گذاری

ارسال نظر لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. جعفر گفت:

  مطلب مفیدی بود .
  لطفا بیشتر از این مطالب پست کنید .

 2. علی رضا خلیل گفت:

  ویزای بشر دوستانه خیلی عالیه

  • ناهید گفت:

   شما ویزای بشر دوستانه گرفتی؟

   • ریحانه گفت:

    سلام ریحانه حیدری استم مادرسالی ۱۴۰۱ از دست تالبان به دلیل کی پدرم یکی از افسران جبه مقاومت بود با ورد طالبان فرارکردم واریت ایران شودیم ادراینحا بعد از چند وقتی پدرم دراسری سکته قلبی جان خودرا از دست داد دوبرادرودوخاهراز خودم کوچک دارم مادرم دچاری مریضی عساب اس دراینجاخیلی دریک شرایط سخت به سرمیبرم از درس تحصل باز ماندم جای بودباش برای زندکی درایران ندارم شرایتش روز به روز به ما سخت میشه نان اورخانوادنداریم بی‌سرپرست استم ما ازهر دولت کی ماره به اینوان پناهند میپزره قبول داریم 

    • touric گفت:

     با سلام.
     شرکت توریک اطلاعات خاصی در مورد مشکلات شما ندارد و بهتر است برای دریافت هرگونه کمک از مراجع قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیری نمایید.
     با آرزوی موفقیت و رفع مشکلات شما

 3. فردین نوری گفت:

  چطوری ویزا بیگیرم

 4. صفت گفت:

  خسته شودم

 5. Seyad Wasim Hashami گفت:

  سلام من در افغانستان زنده گی میکونم من در ین کشور فوتبال بازی میکونم ونیتوانم به فوتبال ادامه دهم به خاطر نبود امکانات می خواهم برای ادمه فوتبال ویزای بشر دوستانه کانادا بیگیرم

  • touric گفت:

   با سلام.
   شرکت توریک در زمینه اخذ ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان فعالیت دارد و این مقاله برای اطلاع رسانی در مورد موضوع ویزای بشردوستانه کانادا نوشته شده است.
   برای اطلاع از شرایط و ثبت درخواست به وبسایت رسمی دولت کانادا مراجعه نمایید.
   با تشکر

 6. زهرا نوروزی گفت:

  خیلی عالیه بهترینه

 7. محمدحسین گفت:

  سلام بنده اتباع هستم وبه دلیل مشکلات امنیتی کشورم باخانوادم اومدم ایران چون خودم افسردولت بودم طالبان دنبالم بودن مجبوربه ترک کشورشدم واینجاهم ازمامورهای ایران فرارمیکنم چون غیرقانونی واردخاک ایران شدم وباحقوق ۵میلیون درماه باخانواده ۴نفره نگهبانی میکنم میشه راهنمایی کنیدچطورثبت نام کنم وویزا بشردوستانه دریافت کنم

  • touric گفت:

   شرکت توریک اطلاعات خاصی در مورد مشکلات شما ندارد و بهتر است برای دریافت هرگونه کمک از مراجع قانونی دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیری نمایید.
   با آرزوی موفقیت و رفع مشکلات شما

   • نعمت حسینی گفت:

    سلام احترامات خدمت شما دوستان عزیز امیدوارم همیشه خوشحال سرحال باشیم راستش من خوش دارم که بیایم امااز مشکلات خیلی زیاد نمیتانم مشکلات اقتصادی وغیره

    • touric گفت:

     با سلام به شما توریکی عزیز.
     با ارزوی برطرف شدن مشکلات شما دوستان و عزیزان افغان در سراسر جهان.
     با تشکر از نظر شما

     • بشیر احمد کریمی گفت:

      سلام وقتتون بخیر میخواستم ویزا بشر دوستانه بگیرم ام چطوری میتونم بگیرم

     • touric گفت:

      سلام به شما توریکی عزیز.
      شرکت خدمات گردشگری توریک تنها در زمینه اخذ ویزای توریستی فعالیت دارد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سفارت کشور مورد نظر مراجعه نمایید.
      با تشکر از نظر شما.

 8. احمد خان سلطانی افغان گفت:

  سلام احمد خان سلطانی افغانستان طالبان شرایط سختی به سر می‌بری

 9. جلیل محمدی گفت:

  سلام جلیل محمدی هستم و میخام ب کانادا سفر کنم
  من ۴ سال میشه از افغانستان اومدم ایران از اونجا فرار کردیم
  من بابام دکتر بود خودم درس میخوندم سال اولم بود دانشگاه
  طالبان پدر را آزار و اذیت میکرد
  چون ما جایی زندگی میکردم ک طالبان بود من رفتم شهر دانشگاه و طالبان پدر و برادرانم را اذیت میکرد تا یک روز پدرم را زده بود و فلج شد و نمیتونه حرف بزنه ما ام مجبور شدیم بیایم ایران الان اینجام زندگی خوبی نداریم شرایط مون خب نیس اینجام برگه سر شماری داریم و هر روز ما میگیره آزار میده
  من خودم نامزد کردم خیلی شرایط خرابی دارم
  از ازتون خواهش میکنم بهم پاسخ بدین ممنونم

  • touric گفت:

   با سلام به شما دوست عزیز.
   با ارزوی رفع مشکلات شما.
   شرکت خدمات گردشگری توریک تنها در زمینه ویزای توریستی برای ایرانیان فعالیت دارد و امکان درخواست ویزا برای شما وجود ندارد.
   با تشکر از نظر شما.

 10. حافظ گفت:

  با سلام.
  آیا امکان اخذ ویزای بشردوستانه آلمان برای افغانها در شرکت شما وجود دارد؟

  • touric گفت:

   با سلام به شما توریکی عزیز.
   شرکت توریک در زمینه اخذ ویزای توریستی برای ایرانیان فعالیت دارد.
   برای اخذ انواع ویزای آلمان برای افغانها به وبسایت رسمی این کشور مراجعه نمایید.
   با تشکر.

 11. لعل محمد گفت:

  سلام عرض ادب خدمت شما. ایا امکان درخواست ویزای بشردوسستانه برای افغانها از ایران وجود دارد؟

  • touric گفت:

   با سلام.
   برای ثبت درخواست ویزای بشردوستانه باید به مراجع قانونی مربوطه مراجعه نمایید.
   با تشکر از نظر شما

 12. پری گل محمدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر چه جوری میتونم به آلمان سفر کنم تو رو خدا راهنمایی کنید ممنون