خانه
بلاگ
حساب کاربری

عوارض خروج کشور در سال 1402

عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور یا Departure Tax، مبلغی‌ است که هر شخص قبل از سفر خارجی، با هر هدفی، باید به دولت بپردازد. این عوارض برای انواع سفرها (هوایی، زمینی و دریایی) محاسبه می‌شود و پرداخت آن برای همه ضروری است.

عوارض خروج از کشور، در واقع هزینه‌ای است که باید به شهرداری‌ها بپردازیم. عوارض خروج تا چند سال پیش به حساب شهرداری واریز می‌شد، اما پس از مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۹۸، این عوارض با تغییر عنوان به مالیات خروج از کشور، از مسافران دریافت می‌شود و به‌جای شهرداری، به حساب دولت واریز می‌شود.

 

هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲

در سال ۱۴۰۲ عوارض خروج از کشور برای سفرهای عادی اول ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده است. برای سفرهای عادی دوم و سوم باید به ترتیب مبلغ ۶۰۰ هزار تومان و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت نمایید. این مبلغ برای سفرهای حج تمتع و عمره هم به ترتیب ۱۳۲ هزار تومان خواهد بود.

طبق گزارش تابناک، مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲ در بودجه مصوبه مجلس ۴۰۰ هزار تومان تعیین شده‌ است. البته این مبلغ برای بار اولی است که از کشور خارج می‌شوید. سایر مبالغ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

 

عوارض خروج از کشور در مرتبه اول 400.000  هزار تومان
عوارض خروج از کشور در مرتبه دوم 600.000 هزار تومان
عوارض خروج از کشور در مرتبه سوم 800.000 هزار تومان
عوارض خروج برای مسافران انواع حج 132.000 هزار تومان

 

 

عوارض خروج از کشور برای کودکان

به‌طور کلی تفاوتی بین عوارض خروج از کشور کودکان با سایر مسافران وجود ندارد و نرخ آن یکسان است؛ این عوارض شامل کودکان زیر ۲ سال نیز شده و به ازای هر فرد با کدملی و بلیط پرواز محاسبه می‌شود.

 

منبع: تابناک

0 0
اشتراک گذاری

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *